شرایط کلی کار در استرالیا

صفحه اصلی / اخبار / شرایط کلی کار در استرالیا

شرایط کلی کار در استرالیا

یونیک ویزا
شرایط کلی کار در استرالیا

شرایط کلی کار در استرالیا

2668 بازدید

*انواع مرخصی در استرالیا:

-مرخصی سالیانه: تمام کارگران چه پاره وقت و چه تمام وقت (به استثنای کارگران غیر رسمی) می توانند از 4 هفته مرخصی با حقوق بهره مند شوند. مثلا افرادی که در هفته 20 ساعت کار می کنند، در سال 80 ساعت مرخصی باحقوق خواهند داشت.

شایان ذکر است که کار شیفتی در استرالیا مزایای زیادی دارد، از جمله اینکه کارگران از 5 هفته مرخصی با حقوق برخوردار خواهند شد.

-مرخصی بیماری یا شخصی: هر کارگر بسته به نوع قراردادش با شرکت، بین 8 تا 10 روز در سال، حق مرخصی با حقوق به دلیل بیماری خود یا بستگان نزدیکش دارد. بیش از این مقدار باعث کاهش حقوق شخص می گردد.

-مرخصی هم دردی: هر شخص درسال حداکثر 2روز مرخصی با حقوق، در اثر بروز بیماری روحی یا فوت بستگان نزدیک دارد.

-تعطیلات رسمی: تمام کارگران در تعطیلات رسمی، تعطیل هستند. البته این تعطیلات در ایالت های مختلف می تواند متقاوت باشد.(مثلا ایالت Northern Territory تعطیلات رسمی ندارد). 6 اکتبر به مناسبت روز کارگر در تمام ایالت ها تعطیل است.

-مرخصی تولد نوزاد: در موارد زیر هر کارگر می تواند از این مرخصی استفاده نماید:

·خود کارگر یا همسرش صاحب فرزند شود.

·کارگر فرزندی زیر 16 سال را به فرزندخواندگی بپذیرد.

کارگر تا 12 ماه حق استفاده مرخصی بدون حقوق از این نوع را دارد.البته کارگران غیر رسمی باید حداقل تا 12 ماه مستمر برای کارفرما کار کرده باشند تا حق استفاده از این نوع مرخصی  را داشته باشند.  

-مرخصی افراد باسابقه: هر کارگر پس از 5 سال سابقه کاری در یک شرکت، می تواند به ازای هر یک سال بیشتر از 5 سال، یک ماه پاداش دریافت نماید. (مثلا 7سال سابقه منجر به دریافت 2 ماه پاداش می شود.)

-مرخصی بروز بلایای طبیعی: در صورت وقوع چنین حوادثی، کارگر می تواند از این مرخصی استفاده نماید اما کارفرما ملزم به پرداخت حقوق نمی باشد.

-در صورت مصدومیت یا بیماری کارگر در محل کار، واجد شرایط استفاده از این نوع مرخصی خواهد یود و بیمه کارفرما متقبل هزینه درمان و توان بخشی (در صورت ناکافی بودن حقوق کارگر) می شود.

عقد قرارداد کار در استرالیا:

بیشتر مهاجران پس از مهاجرت به استرالیا در مورد عقد قرارداد با کارفرما اطلاعات کافی ندارند و ممکن است هنگام امضای قرارداد از حقوق خود اطلاعی نداشته باشند. برای رفع این مشکل از قراردادهای مورد تایید قانون کار استفاده نمایید تا هم رابطه ای مکتوب و اثبات شده با کارفرما داشته باشید و هم در بندهای قرارداد حقوق خود را ذکر نمایید.

قوانین پایان کار در استرالیا:

مدت زمان کار در استرالیا به یکی از دلایل زیر می تواند پایان یابد:

-اخراج از محل کار یا پایان مهلت قرارداد یا  انصراف از کار: در چنین مواردی کارمند موظف به ثبت درخواست خود به صورت کتبی است که  می تواند به صورت دستی و یا از طریق پست انجام گیرد.

-کارفرما نیز باید در آخرین پرداخت، حقوق کارمند را دقیق محاسبه و واریز نماید. حقوق شامل موارد زیر می گردد:

· حق شغل

· 17 درصد افزایش حقوق برای عیدی

· کمک هزینه

·اضافه کاری

·کسورات

-اخراج ناعادلانه: کارمند می بایست از طریق سازمان  Fair Work فرم اطلاع رسانی را تکمیل و ارسال نماید.

شایان ذکر است فقط افرادی می توانند اقدام نمایند که 6ماه از تاریخ کارکرد آنها در مکان های بزرگ یا 12 ماه در مکان های کوچک گذشته باشد.

-ورشکستگی شرکت: اگر شرکت در آستانه ورشکستگی باشد و تعدیل نیرو نماید، کارمند موظف است حداکثر تا 21 روز به Fair Work اطلاع رسانی نماید. دولت به کارمندان در این مورد تا 13 هفته حقوق عقب افتاده، مرخصی سالانه، مرخصی افراد باسابقه و 4 هفته حق Redundancy می دهد. البته بهتر است قبل از اینکه شرکت ورشکستگی خود را اعلام نماید، این مسئله را گزارش نمایید.

انواع زمانبندی کاری در استرالیا:

-تمام وقت: کارمند پس از عقد قرارداد با کارفرما ملزم به 38 ساعت کار در هفته می باشد.

-پاره وقت: کارمند پس از عقد قرارداد با کارفرما می تواند کمتر از 38 ساعت کار کند.

-موردی: در این نوع کار هیچ ضمانتی برای ادامه کار وجود ندارد و کارمند فقط حق استفاده از  2 روز مرخصی بیماری و 2 روز مرخصی هم دردی بدون حقوق را دارد.

-شیفتی: در این نوع کار، بر اساس زمان شیفت، حقوق پرداختی متفاوت می باشد.

-روزمزد: در این نوع کار، کارمند مزایایی همسان با کار تمام وقت دارد.

-مشروط: کارمند کار را به صورت قراردادی در محل انجام می دهد.

یونیک ویزا